:: Home | About us |Members | Events | Links | Contact ::
 
Delta State Social & Cultural Association, Rome-Latium
 
 

 

Culled from Delta State Government official website.
 

 

Dr. Emmanuel Eweta Uduaghan

Professor Amos Agbe Utuama, SAN

Executive Governor of Delta State

Deputy Governor of Delta State

 
 

Dr Ifeanyi Okowa

Dr. Samuel Oghenekome Okpokpor

Secretary of the State Government

Delta State Head of Service
   

OFFICE OF SECRETARY TO THE STATE GOVERNMENT

 

CURRENT LIST OF POLlTICAL APPOINTEES

 

SECRETARY TO THE STATE GOVERNMENT

1. 

Office of Secretary to the State Government

Dr. Ifeanyi Okowa 

CHIEF OF STAFF

1. 

Chief of Staff , Government House

Comrade Samuel Maculay Ovuozuorie

DEPUTY CHIEF OF STAFF

1. 

Deputy Chief of Staff , Deputy Governor's Office

Mr. Nutasia George Ugen, FCCA

POLITICAL ADVISER TO THE GOVERNOR

1. 

Political Adviser

Mr. Omeni Sobotie

STATE DIRECTOR OF PROTOCOL

1.

State Director of Protocol

Dr Chris Oghenechovwen

EXECUTIVE ASSISTANTS TO THE GOVERNOR

1.

Executive Assistant to the Governor

Dr(Mrs.) Beatrice Ashi Omeni

2.

Executive Assistant(Protocol) to Governor

Mr. Paul Owumi

SENIOR SPECIAL ASSISTANTS

1.

Senior Special Assistant(Research) to the Governor

Mr. Frank Igwebueze

2.

Senior Special Assistant(Research) to the Governor

Mr. Innocent Ojefia

3.

Senior Special Assistant(Protocol) to the Governor

Mr Godwin T. Abigor

4.

Senior Special Assistant(Special Duties) to the Governor

Engr. Tuoyo Omatsuli

SPECIAL ASSISTANTS

1.

Special Assistant(Special Duties) to the Governor

Mr. Emmanuel Oritsejolomi Uduaghan

2.

Special Assistant(Special Duties) to the Governor

Mr. Stanley Emavwose

3.

Special Assistant(Resource Centre) to the Governor

Mr. Sunny Areh

4.

Special Assistant(Special Duties) to the Governor

Barrister Bunor Ivhurie

5.

Special Assistant to the Governor

Hon. Mike Ezino Ogwah

MEDIA RELATIONS

1.

Manager Communication

Mr. Paul Odili

2.

Chief Press Secretary

Mr. Sunny Ogefere

3.

Press Secretary(Lagos & Abuja) to the Governor

Mr. Felix Ofou

 4.

Media Assistant(Electronics) to the Governor

Constance Nwuba Daffi

COMMISSIONERS

 

Ministries.

Names of Commissioners

1.

Justice

 

2.

Economic Planning

 

3.

Education(Primary & Secondary)

 

4.

Health

 

5.

Works

 

6.

Housing

 

7.

Power and Energy

 

8.

Information

 

9.

Commerce & Industry

 

10.

Culture and Tourism

 

11.

Youth and Sports

 

12.

Women Affairs, Community & Social Development

 

13.

Agriculture & Natural Resources

 

14.

Lands and Surveys

 

15.

Environment

 

16.

Bureau for Special Duties

 

17.

Local Govt & Chieftaincy Affairs

 

18.

Water Resources Development

 

19.

Finance

 

20.

Transport

 

CIVIL SERVICE COMMISSION

1.

Chief (Mrs) Grace Ekpiwhre

(Chairman)

2.

Dr Emmanuel Tetsola

(1st Member)

3.

Mr Paul Egbai

(2nd Member)

4.

Mrs Roseline Tialobi

(3rd Member)

5.

Mr Richard Tuedon

(4th Member)

DELTA STATE INDEPENDENT ELECTORAL COMMISSION

1.

Hon Justice Gege Jaho (Rtd)

(Chairman)

2.

Mr David A.O. Johnson

Member

3.

Mr Patrick Ogbeido

Member

4.

Chief Moses Emerure

Member

5.

Mr Kenneth Ogbogu

Member

6.

Capt Cletus Emiemokumo (rtd)

Member

7.

Mr Solomon O. Oseghe

Member

LOCAL GOVERNMENT SERVICE COMMISSION

1.

Dr. Patrick A. Fovie

(Chairman)

2.

Hon. Jonathan Eghwere

Member

3.

Mrs Joan Amaechi Bielonwu

Member

4.

Mr. James Enieketein

Member

STATE WASTE MANAGEMENT BOARD

1.

Chief Austin Ogbabunoh

(Chairman)

2.

Mr Solomon Galley

Member

3.

Mrs Patience Ejetah

Member

4.

Godspower Etih

Member

DELTA STATE HOUSE OF ASSEMBLY COMMISSION

1.

Hon. Tonye Timi

(Chairman)

2.

Joe Moemeke

Member

3.

Christian Itere

Member

4.

Sam Olijide

Member

5.

Christy Sakpare

Member

6.

Princewill Ejogharado

Member

7.

Captain Isaac Ogenegbu

Member

DELTA STATE OIL PRODUCING AREA DEVELOPMENT COMMISSION

1.

Chief Wellington Okrika

(Chairman)

2.

Engineer Johnson Toritsemotse

Member

3.

Chief J. J. Ojo

Member

4.

Barrister Joseph Egigba

Member

5.

Honourable Lucky Utunye

Member

6.

Honourable Ubah Ekufia

Member

7.

Chief Tom Binebai

Member

8.

Barrister Augustine Ogbolu

Member

9.

Honourable Bernard Agbomiyeri

Member

SPECIAL ADVISERS

1.

Petroleum Matters

 

2.

Youths

 

3.

Science and Higher Education

 

4.

Commerce

 

5.

Inter-Party Relations

 

6.

Inter-State Relations

 

7.

Budget Matters

 

8.

Micro credit Maters

 

SENIOR SPECIAL ASSISTANTS

1.

Media Relations

 

2.

Special Services

 

3.

Protocol

 

4.

DTSG/OPTS Initiative

 

5.

6.

7.

Project Monitoring (North)

Project Monitoring (South)

Project Monitoring (Central)

 

8.

Women Development

 

9.

Palm and Shrimp

 

10.

11.

12.

Government House

Government House

Government House

 

13.

Foreign Relations.

 

14.

Delta State-House of Assembly

 

15.

Local Government

 

16.

NAT. Assembly Liaison,Abuja

 

SPECIAL ASSISTANTS

1.

2.

3.

Project Implementation

Project Implementation

Project Implementation

 

4.

Health Monitoring

 

5.

6.

7.

Youth Development

Youth Development

Youth Development

 

8.

9.

10.

Women Development

Women Development

Women Development

 

11.

Student Affairs

 

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

Community Affairs

Community Affairs

Community Affairs

Community Affairs

Community Affairs

Community Affairs

Community Affairs

 

19.

20.

21.

Special Duties

Special Duties

Special Duties

 

22.

13 per cent Derivation Committee

 

23.

Religious Affairs.

 

24.

Government House

 

25.

Political -Deputy Governor

 

26.

LG & Chieftancy Affairs - Deputy Governor

 

27.

28.

29.

30.

Research

Research

Research

Research

 

31.

Media Relations(Lagos Office)

 

32.

Community Relations(Deputy Governor's Office)

 

33.

Her Execellency's Office

 

34.

Media(Deputy Governor's Office)

 

35.

Government House

 

36.

37.

Deputy Governor's Office

Deputy Governor's Office

 

38.

Special Duties(Her Execellency

 

 

 

 

SPECIAL PROJECT DIRECTORS

Warri/Effurun ADB-assisted water scheme, and DTSG/ Chevron partnership water supply schemes in riverine communities

 

Ode-Itsekiri bridge

 

Dualisation of Warri/ Effurun Township roads

 

Dualisation of Ughelli Township Roads

 

Ogbe-Ogonogo Ultra-Modern Market, Asaba

 

Ogbe-ljoh Market and Udu Markets

 

Bomadi Gbaaregolor Road

 

High Court Complex, Warri

 

Live and Own a Farm Agricultural Project

 

Engineering Complex, Oleh Campus, DELSU

 

Government House Complex, Asaba

 

Ultra-Modem Ferry Boats, Construction of Road along Uba-Ammikorogha-Azoma- New Jerusalem Zion-Oproza Opue- Debubor-Okeple-Ama-Ikpokpo to Madagho (Wam-South West LGA), Construction of Road along Okerekoko Pepe Ama and Ikokodiagbene Communities in Warri South West.

 

Construction of Igbodo/Onicha-Ugbo/fssele- Uku/Onicha-Olona/Ezi/Ebu road with a spur to Ukala Okpunor, and the Construction of Issele-Uku/Onicha Ukwu/ Idumuogo/Obomkpa road

 

Construction of Abraka/Abbi/Kwale road (section II), Construction of Ugbolu/ Akwukwu-fgbo road, Construction of IIIah/Akwu-kwu/ Igbo/Atuma/Otulu Benin Expressway (Section-2)

 

EXECUTIVE ASSISTANT

1.

Government House

 

BOARDS OF GOVERNMENT COMPANIES AND PARASTATALS

S/NO

PARASTATALS

MEMBERS

1

Asaba Textile Mill

 

2

Hospitals Management Board

 

3

Library Board

 

4

Muslim Pilgrims Welfare Board

 

5

Christian Pilgrims Welfare Board

 

6

Agency for Adult and None Formal Education

 

7

Delta state Council for Arts And Culture

 

8

Delta State Tourism Board

 

9

College of Agriculture, Ozoro

 

10

College of Education Agbor

 

11

College of Education, Warri

 

12

Delta Waterways Ltd

 

13

Bendel Steel Structures

 

14

Delta Broadcasting Service, Asaba

 

15

Delta Broadcasting Service, Warri

 

16

Delta Printing and Publishing Company

 

18

Delta Development and Property Authority (DDPA)

 

19

Niger Construction Company

 

20

Sports Council Board

 

21

Institute of Continuing Education

 

22

Urban Water Board

 

23

Rural Water supply and Sanitation Agency (RUWATSAN

 

24

School of Health Technology

 

25

Delta Building Society

 

26

Scholarship Board

 

27

PEDROCHINIG. LTD.

 

28

Land Allocation Committee

 

29

State Commission for Women

 

30

State Traditional Medicine Board

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPECIAL ASSISIANT TO HER EXCELLENCY

1.

Government House

 

POLITICAL ASSISTANTS/AIDES

1.

Political Aide to Deputy Governor

Mr. Festus E. Utuama

2.

Political Aide to the Secretary to the State Government

Hon. Raymond Mgbakor

POLITICAL ASSISTANTS TO SPECIAL ADVISERS

1.

Special Adviser- Inter-Parly Relations

 

2.

Special Adviser, Urban and Regional Planning

 

3.

Special Adviser, Inter-State Relations

 

4.

Special Adviser, Local Government Affairs

 

5.

Special Adviser, Chieftancy & Traditional Matters

 

6.

Special Adviser, Public Communications

 

7.

Special Adviser, Petroleum Matters

 

8.

Special Adviser, Transport

 

SPECIAL ASSISTANTS TO COMM1SSIONERS FOR;

1.

Special Duties (Inter-Ethnic and Conilict Resolution)

 

2.

Commerce and Industry

 

3.

Special Duties, Govt.& House & Foreign Relations

 

4.

Transport

 

5.

Lands,Surveys & Urban

 

6.

Agriculture & Natural Resources

 

7.

Women Affairs, Community, Social Development

 

8.

Youths and Sports Development.

 

9.

Education

 

10.

Culture and Tourism

 

11.

Economic Planning

 

12.

Water Resources Dev.

 

13.

Environment

 

14.

Power and Energy

 

15.

Housing.

 

16.

Bureau for Special Duties

 

17.

Local Govt. & Chieftaincy Affairs

 

18.

Health

 

19.

Information

 

20.

Works

 

21.

Justice

 

22.

Justice

 

23.

Special Duties (FCT)

 

24.

Finance

 

 

 
 
 
:: Home | About us |Members | Events | Links | Contact ::

 

Copyright [2006] [Delta State Social & Cultural Association, Rome Latium]. All rights reserved : : Webmaster